Należy pamiętać, że w wojsku, podciąganie na drążku wysokim, podzielone jest ze względu na płeć (kobiety obecnie nie muszą się podciągać, robią pompki) oraz na kategorie wiekowo (poprowadzone co 5 lat). 

Normy w kategoriach wiekowych nieraz się zmieniają, ale nie są to znaczące zmiany w normach. Jako wyznacznik biorę normy kandydackie na szeregowych zawodowych do jednostek desantowo-szturmowych, desantowych, rozpoznawczych i specjalnych oraz do pododdziałów bojowych.

Brzmi groźnie, ale to absolutne minimum, wstydem dla szturmana jest (a raczej było za moich czasów) podciągać się poniżej dwudziestu razy, a zobaczcie, jaka jest teraz niska norma (dane z 24.08.21). 

Mężczyźni i podciągnie na drążku

Grupa wiekowa do 25 lat

Ocena 5 - 14 podciągnięćOcena 4 - 12 podciągnięćOcena 3 - 10 podciągnięć

Grupa wiekowa do 26 lat - 30 lat

Ocena 5 - 12 podciągnięćOcena 4 - 10 podciągnięćOcena 3 - 8 podciągnięć

Grupa wiekowa powyżej 30 lat

Ocena 5 - 11 podciągnięćOcena 4 - 9 podciągnięćOcena 3 - 7 podciągnięć

Większość uczelni sportowych i jednostek wojskowych dla kobiet zastępuje ćwiczenia podciągania na drążku uginaniem ramion. Ciekawy Cię, czy kobiety powinny podciągać się na drążku nachwytem? 

Jak zwiększyć ilość podciągnięć na drążku - z perspektywy byłego żołnierza zawodowego - przedstawiam w artykule: Jak poprawić ilość podciągnięć na drążku?

Zobacz również: jakie efekty daje podciąganie się na drążku nachwytem?