Droga zostania barmanem najczęściej prowadzi poprzez:

  • Specjalistyczne kursy (nawet warsztaty wieczorowe) barmańskie (na wielu stopniach) -  po dobrym kursie bez stresu możesz zacząć pracę jako młodszy barman. Nie są drogie, nie trwają długo. Zdany egzamin jest dobrą przepustką za wiele barów. 
  • Doszkalanie się na etacie barbecka - barbeck to pomocnik barmana, który pomaga w sprawnym przygotowaniu drinków przez barmana, do jego obowiązków przeważnie należy uzupełnianie braków składników na barze, sprzątanie, donoszenie i odnoszenie szkła, przygotowanie prostych syropów itd.  
  • -Samokształcenie w domu  - najtrudniejsza i najdłuższa z dróg, możesz nauczyć się teorii, wykuć, ale niektóre techniki barmańskie wręcz są nie do nauczenia samemu w zaciszu domowym przed książką lub YouTubem. Ten etap warto poznać od praktyka.  Dodatkowo w domu nikt nie sprawdzi Ci, czy klasyczny drink smakuje tak jak powinien smakować

Czy praca nauka pracy za barem jest trudna?

Chociaż rodzajów barmanów jest wiele, a praca wydaje się bardzo prosta, to nic bardziej mylnego. Każda z dróg, którą chcesz zostać barmanem, jest bardzo wymagająca, bo barmaństwo to bardzo techniczny zawód, a barman to wysokiej rangi stanowisko w gastronomii. 

W naszej ocenie najlepszą drogą jest odbycie podstawowego specjalistycznego kursu oraz zatrudnienie się na młodszego barmana lub barbecka w renomowanym miejscu. Wiedzę teoretyczną nabędziesz samemu bez problemu, ale praktyka na sprzęcie barmańskim wymaga nadzoru instruktora lub mentora. 

W żadnym z dobrych miejsc bez doświadczenia nie wejdzie się za bar, a samokształcenie na podstawowym etapie może prowadzić do wielu błędów. 

Natomiast w zdobywaniu kolejnych porcji wiedzy samokształcenie jest niezbędne. Jest to szeroki i żywy zawód, trendy się zmieniają.