Co to jest trickboard?

redakcja | 26.09.2021 20:14
Kobieta trenująca na trickboard
Kobieta trenująca na trickboard | envato, autor nakaridore

Trickboard to deska do równowagi, która jest po prostu deską z antypoślizgową nawierzchnią położoną na wałku. Trickboard to prosty przyrząd treningowy, który pozwala nam ćwiczyć  koordynację, motorykę, równowagę, balans i mięśnie głębokie.  

Trening na trickboardzie jest traktowany obecne jako osobny sport, ale często wykorzystywany jest do poprawy wyników w takich sportach jak surfing, windsurfing, kitesurfing, wakeboard,  skimboard jazda na deskorolce, jazda na snowboardzie czy sztukach walki oraz nawet w lekkoatletyce, bo głównym celem treningu na trickboardzie jest poprawa czucia i świadomości swojego ciała (propriocepcja). 

Dla kogo trickboard?

Trickboard to przyrząd treningowy praktycznie dla każdego i w każdym wieku, można na nim zaczynać trening równoważny od zera, mogą na nim trenować małe dzieci, a bardzo często jest zalecany jako trening rehabilitacyjny. 

Przy wyborze deski należy jednak pamiętać, żeby dobrać taką do swojego doświadczenia i na początek przygody z deskami do balansu polecamy wybrać deski posiadające zamontowane pod deską hamulce, czyli ograniczniki, które nie pozwalają spaść deski z wałka. Jeżeli wejdziesz na wyższy etap, możesz przejść na deskę, która ma zaokrąglony kształt i nie posiada już ograniczników (jest to deska typu trickboard rocker).

Co potrzeba do treningu na trickboard?

Do tego treningu wystarczy tylko deska, wałek i kilka metrów kwadratowych przestrzeni, ale gdy trenujesz w domu, warto mieć rozłożoną matę, które będzie tłumiła głos spadającej deski oraz uchroni podłogę przed niszczeniem. 

Małe rozmiary trickboardu (niewiele większy niż deskorolka) pozwala nam go zabierać ze sobą na wyjazdy i mieć znakomity przyrząd do treningu zawsze ze sobą. Na trickboardzie znakomicie trenuje się również na otwartej przestrzeni, potrzebujesz do tego równego i w miarę twardego gruntu. 

Wiele ćwiczeń i ciągła możliwość progresu

Poziom trudności i ilość ćwiczenia na trickboardzie możesz zwiększać systematycznie i praktycznie - tak samo jak w rozwoju w kalistenice - nie ma sufitu. Każde ćwiczenie da się wykonać w trudniejszej wersji, szybciej lub dłużej, lub z dodatkowym utrudnieniem (np. zamknięte oczy). 

Nie przegap
Artykuły z portalu