Plogging to zbieranie śmieci podczas joggingu. Samo słowo aktywności plogging lub plogga  powstało z połączenia szwedzkich słowa plocka upp (zbierać) i jogging. 

Uprawiając plogging, dbasz o siebie i naturę w tym samym czasie. 

Twórcą nazwy i inicjatorem ekologicznego ruchu jest szwedzki aktywista Erik Ahlström (2016 rok), który  zaczął propagować  plogging w Sztokholmie. 

Jak wygląda plogging? 

Jeśli na trasie Twojego biegu natykasz się na śmieci, to zatrzymujesz się i zbierasz je do torby. Po powrocie z biegania wyrzucasz śmieci do kosza. Niestety porzucone śmieci są plagą praktycznie każdego miejsca na świecie, stąd plogging jest potrzebny wszędzie.  Szacuje się, że plogging uprawie codziennie około 2 000 000 osób w 100 krajach

Plogging  do zwykłego joggingu wprowadza dodatkowo zróżnicowanie ruchów ciała, dodając zginanie, kucanie i rozciąganie. 

Co potrzebujesz do uprawiania ploggingu? 

Do Twojego standardowego ubioru i wyposażenia podczas joggingu musisz dorzucić torbę na śmieci i gumowe rękawiczki. Lepiej nie podnosić śmieci gołymi rękami. Dobrym podejściem jest korzystanie z wielorazowych toreb na śmieci. 

Jak podnosić śmieci w plogging, ilustracja do artykułuenvato, autor davidpereiras | Jak podnosić śmieci w plogging, ilustracja do artykułu

Inną formą ploggingu jest plalking (plocka upp i „walking” – ang. chodzenie), gdzie również spacerowicze powinni zabierać na swoje wędrówki torbę na śmieci i zbierać napotkane śmieci. Nie róbmy tylko pustych przebiegów, pomagajmy naszej planecie.