HTML to podstawowa technologia webowa, bez której nie obędziesz się, jeżeli planujesz pracować przy szeroko pojętym tworzeniu stron internetowych. 

Mimo wielu lat od powstania HTML-a, opisywanie  treści w internecie za pomocą HTML idzie w kierunku rozwoju, jak np. AMP, a nie zmiany na coś innego. Ten prosty i elastyczny sposób opisywania treści (nie tylko tekstu, ale i multimediów) za pomocą znaczników,  sprawdza się doskonale i chyba nikt nie podejmie się szacowania ile kosztowałoby przejście świata z HTML-a na "coś innego"!

Pamiętaj, że  sam HTML i CSS (którego nie można nie ująć w tym kontekście) już od dawna nie wystarcza, żeby zwojować świat IT, ale bez HTML-a ani rusz. 

Kto musi znać HTML bardzo dobrze? 

Specjalista SEO - specjalista SEO musi bardzo dobrze znać semantykę poszczególnych znaczników HTML, umieć wzbogacić źródło strony o wymagane przez boty wyszukiwarek elementy oraz zrobić audyt koderów. Stąd na mojej liście znalazł się na samej górze, bo jak można kontrolować, skoro się nie jest specjalistą w danej dziedzinie?  

Front-end developer - chociaż od niego wymaga się coraz częściej znakomitej znajomości JavaScript, to nadal buduje strukturę dokumentów i  tworzonych przez siebie stron www w HTML, czy to tę generowany przez backend, czy po stronie klienta za pomocą wspomnianego JavaScript w wielu aplikacjach SPA.  To on codziennie u samych podstaw pracuje z HTML-em "kolorując go" lub prezentując w nim najróżniejsze dane odebrane restowo z API. 

Projektant UX/UI - projektant nie musi znać bardzo dobrze HTML-a, nie jest mu potrzebne biegle i szybkie pisanie kodu, ale dobrze, żeby się orientował, jakie możliwości dają poszczególne elementy języka HTML.

Czy bloger powinien znać HTML?

Podstawy znać powinien, bo to znacząco ułatwi mu życie, ale śmiało zaczynaj blogowanie, nawet nie czytając dalej, co to jest HTML. Dzięki obecnym edytorom WYSWIG nie jest konieczna znajomość HTML-a, ale wraz z rozwojem bloga zrób sobie kurs HTML-a.